Vidina nižších účtov za energie motivuje ľudí k obnove domov, vyplýva z prieskumu platformy Budovy pre budúcnosť

Dopady energetickej krízy sú strašiakom hlavne pre domácnosti. Vieme, že 7 % domácností v starších rodinných domoch má už dnes problém s platením účtov za energie. Energetická kríza je silným motivátorom k obnove domov. Viac ako tri štvrtiny respondentov uvádza, že renováciu plánujú najmä pre zníženie výdavkov za energie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si platforma Budovy pre budúcnosť objednala u agentúry Focus.

„Už v minulom roku sa museli domácnosti vysporiadať s dopadmi energetickej krízy. Aj napriek zastropovaniu cien aj na ďalšie obdobie, ľudia vnímajú zvyšujúce sa ceny energií ako riziko. Z nášho prieskumu vyplynulo, že práve strach z vysokých účtov za energie motivuje ľudí k obnove domov. Je viditeľný trend, že vlastníci starších rodinných domov sa pre obnovu domu rozhodli práve kvôli energetickej kríze a časť z nich sa dokonca rozhodla investovať ešte viac peňazí, než plánovali,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy.

Prieskum ukázal, že desatina chcela renovovať dom a rozhodli sa investovať do renovácie ešte viac, ako pôvodne plánovali (9%). Ďalších 17% pôvodne renovovať neplánovali, ale kvôli kríze sa renovovať rozhodli. Z prieskumu tiež vyplynulo, že viac ako tri štvrtiny respondentov, ktorí plánujú v najbližších dvoch rokoch renovovať svoj dom uvádza, že renováciu plánujú najmä pre zníženie výdavkov za energie. Uviedlo to 78% respondentov.

Zvyšujúce ceny energií sú kľúčový faktor, pre ktorý sa dnes ľudia rozhodujú obnovovať svoj rodinný dom. „Približne tri štvrtiny vlastníkov rodinných domov, ktorí by v najbližších dvoch rokoch chceli svoj dom obnoviť, sa tak rozhodli kvôli nárastu cien energií. Zateplenie strechy a fasády, výmena starých okien a prechod na efektívny zdroj vykurovania, akým je napríklad tepelné čerpadlo, sú tie najefektívnejšie opatrenia, ktoré dokážu dokopy znížiť spotrebu energie o viac ako 70%,“ doplnil Richard Paksi, analytik platformy.  

S financovaním týchto opatrení môže pomôcť dotácia z Plánu obnovy, ktorú vie vlastník na obnovu svojho rodinného domu získať. Podmienky novej výzvy, do ktorej sa bude možné prihlasovať od konca apríla, zverejnila Slovenská agentúra životného prostredia tento týždeň. Žiadateľ môže získať dotáciu až do výšky 19 000 eur pokiaľ zníži spotrebu svojho domu o viac ako 60 percent. „Je to veľmi dôležitý nástroj pomoci, ktorý vedia majitelia rodinných domov využiť, aby sme každú ďalšiu zimu nemuseli zo štátneho rozpočtu kompenzovať domácnostiam vysoké ceny energií. Obnova domov je overené, systémové a dlhodobé riešenie a je správne, že štát ju dotačnou schémou podporuje,“ uzatvára Nikodemová.  

Odkaz na prieskum: https://bpb.sk/studie/velky-prieskum-medzi-vlastnikmi-rodinnych-domov/

Foto:  iStock