Radi by sme vám dali do pozornosti dátum 5. novembra 2019, kedy sa uskutoční náš každoročný seminár v Bratislave, v Ponteo Activity Park.
Prihlásiť sa môžete prostredníctvom registračného formulára.
Srdečne vás pozývame a predstavujeme program, ktorý je opäť zaujímavý:

1. blok Lokálny zdroj a inovatívne riešenia

Lokálny zdroj tento rok po 6 rokoch odblokoval stopstav na Slovensku. Bolo uvoľnených prvých 31 MW kapacity na výstavbu zdrojov na báze OZE, primárne pre fotovoltiku. Kapacita sa minula v priebehu pár mesiacov. Ako v praxi tento koncept funguje a ako sa podarilo zrealizovať takýto zdroj nám povie Miroslav Kubinec zo spoločnosti SolarEnergia. 

Batériové úložiská na podporu systémových služieb a vybalancovanie výroby a dodávky sú už realitou. Sme veľmi radi, že práve takýto projekt zo susedných Čiech predstaví na našom seminári spoločnosť Siemens. K zabezpečeniu dobrého a kvalitného výkonu, či veľkých alebo malých projektov patrí neodmysliteľne kvalitný striedač. Aktuálne novinky predstaví Robert Sedmera zo spoločnosti Fronius, ktorá je jedným z partnerov podujatia. O ďalších prednášajúcich a témach v tomto bloku budeme postupne informovať.

2. blok OKTE a nový systém podpory. Ako ďalej po skončení podpory?

Obrovskou zmenou po prijatí novely č. zákona 309/2009 je jednotný výkupca. Distribučné spoločnosti už nebudú vyplácať výrobcom podporu a po dlhých rokoch by sa tak mali ukončiť mnohé nezrovnalosti. Celá podpora bude administrovaná jediným subjektom a tým je Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE). Aké budú povinnosti pre výrobcov, ako to celé prebehne a čo bude nutné urobiť, príde za OKTE odprezentovať Igor Paško. Dostatočný priestor bude, samozrejme, aj na otázky. 

Obdobie podpory je zhruba v polovici. Aké sú príklady pokračovania obnoviteľnej energetiky po skončení výkupných cien zo zahraničia? Sú aukcie odpoveďou na napĺňanie našich klimatických cieľov? Čo sú ich najväčšie úskalia? Sú vhodným nástrojom aj pre malý trh, akým je Slovensko? Tieto otázky zodpovie v problematike výborne zorientovaný rakúsky kolega Stefan Moidl z rakúskej veternej asociácie IG Wind.

3. blok Klimatická zmena, NECP a zimný balíček EÚ

Téma, ktorá je čím ďalej tým viac aktuálna. Na národnom klimatickom pláne (NECP) sme pracovali naozaj intenzívne, hlavne preto, že bude mať obrovský vplyv na to, koľko nových kapacít z OZE sa podarí zapojiť do roku 2030. V súčasnosti finišuje jeho príprava a zapracovávajú sa pripomienky, ktoré nám k nemu zaslala Európska komisia. V čase konania seminára by mala byť známa už jeho finálna verzia, o ktorej prídu porozprávať zástupcovia Ministerstva hospodárstva SR. 

Zároveň sa celá Európa chystá na prijatie tzv. Zimného balíčka Európskej komisie, známeho aj pod názvom “Čistá energia pre všetkých Európanov.” Zaujímavé budú novinky v oblasti akumulácie, kde boli zavedené základné pravidlá, ako napríklad právo každého vlastníka pripojiť svoje zariadenia v primeranom čase, či znemožnenie prevádzkovateľom distribučných sústav vlastniť a prevádzkovať akumulačné zariadenia, ak je ich na trhu dostatok. Členské štáty EÚ sú totiž povinné Zimný balíček transponovať do národných legislatív do konca roku 2021. 

O najdôležitejších zmenách a novinkách, ktoré by mal tento balíček priniesť, nám povie Jozef Hudák z advokátskej kancelárie Poláček & Partners, ktorá je aj generálnym partnerom podujatia. Jozef Hudák priblíži aj problematiku ďalšej diskutovanej  legislatívnej novinky, prichádzajúcej z Bruselu. Nariadenie EK o vnútornom trhu s elektrinou má totiž konečne direktívne vyriešiť spory ohľadom G-komponentu. O oboch problematikách sme už veľakrát informovali na našich stránkach. 

4. blok Energetický mix do 2030 – politická diskusia

Absolútne exkluzívny blok príde na záver semináru. Keďže sa blížia voľby do NR SR, chceli by sme aj vo vašom mene vedieť, akú energetickú politiku plánujú presadzovať politické strany. Tému otvárame predovšetkým preto, že doteraz boli OZE skôr témou, ktorú nikto nemal záujem otvárať a v politických stratégiách pôsobila skôr ako príťaž pre vedenie kampaní. Úvodnú prednášku o vývoji energetiky v našom regióne do roku 2030, bez ohľadu na naše očakávania, bude bude mať popredný český energetický analytik Michal Šnobr. Medzi jeho klientov patrili v minulosti skupina J&T, ČEZ, či české Ministerstvo financií. Jeho predpovede sa napĺňajú veľmi presne a my sme zvedaví, ako odhadne energetický vývoj v našom regióne. 

Na analýzy a prognózy bude nadväzovať politická diskusia s predstavením programov a diskusiou. Svoju účasť už potvrdili SAS, OĽaNO, KDH a Progresívne Slovensko. Do akej miery sa tieto plány stretávajú aj s plánmi Európskej komisie, bude komentovať Lívia Vašáková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Celý tento blok bude exkluzívne moderovaný Pavlom Szalaiom (euractiv.sk).

Registračný poplatok je 139 eur bez DPH a zahŕňa vstup, občerstvenie a obed. 

Členovia SAPI majú 30% zľavu. 

Prihlásiť sa môžete prostredníctvom registračného formulára.

Prihlásenie je možné do 30. 10. 2019 a kapacita sály je obmedzená.