top of page

Modernizačný fond je príležitosť na vykrytie investičného dlhu v sektore verejných budov.

14. 8. 2024

Budovy pre budúcnosť

Mestačaka.jpeg

Slovensko musí zvýšiť tempo a kvalitu obnovy budov. Ciele, ktoré určuje Smernica o energetickej efektívnosti do roku 2030, sú nesplniteľné, ak sa Slovensko nezlepší v ich plnení. Momentálne tempo obnovy dokážu zrýchliť prostriedky z Modernizačného fondu.

Tempo obnovy verejných budov na Slovensku dosahovalo za posledné štyri roky (2020 – 2023) úroveň v priemere 1,9 % ročne. Cieľom revidovanej smernice je zabezpečiť obnovu verejných budov na úrovni 3 % ročne, pričom podľa alternatívneho prístupu by sa malo jednať o približne 118 GWh ročne usporenej energie, čo predstavuje zvýšenie úspor o približne 60 %. „Pre plnenie cieľov potrebuje Slovensko zrealizovať opatrenia, ktorých cieľom je zvýšiť tempo a kvalitu obnovy verejných budov, čo nebude zadarmo. Doteraz dostupné eurofondy a prostriedky plánu obnovy by mohli doplniť prostriedky Modernizačného fondu,“ vysvetľuje Richard Paksi, analytik BPB.

 

Spomínaný modernizačný fond (MF) je mechanizmus zameraný na podporu investícií, na modernizáciu energetických systémov a zlepšenia energetickej efektívnosti v 13 členských štátoch EÚ, medzi ktorými je aj Slovensko. Účelom MF je dopomôcť uvedeným členským štátom splniť ciele v oblasti environmentálnej a energetickej politiky v období do roku 2030. Finančné prostriedky sú získavané predajom emisných povoleniek v rámci systému EÚ na obchodovanie s emisiami.

 

„Vieme dlhodobo, že investičný dlh je pri verejných budovách väčší ako dostupné prostriedky. Každé ďalšie dofinancovanie sektora verejných budov je preto veľmi potrebné. Využívanie zdrojov z modernizačného fondu na financovanie podporných schém na zvyšovanie energetickej efektívnosti a podielu OZE v budovách funguje, dokazujú to príklady s nakladaním prostriedkov MF v Českej republike, Estónsku či Litve. Modernizačný fond sa tak javí ako veľmi efektívny zdroj financovania práve takýchto špecifických schém pomoci,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy BPB.

 

Finančný objem prostriedkov z MF určených pre SR pre obdobie 2021 – 2030 predstavuje približne 4 miliardy eur (v závislosti od ceny emisnej povolenky). Doposiaľ bolo alokovaných na investičné zámery približne 2,5 mld. eur na schémy štátnej pomoci pre teplárenstvo, priemysel a OZE. V indikatívnom zozname investícií sa uvažuje aj s ďalšou investičnou podporou, a to konkrétne na zvyšovanie energetickej efektívnosti verejných budov, zvyšovanie energetickej efektívnosti nízkopríjmových domácnosti a modernizáciu vodnej elektrárne Gabčíkovo.

 

„Okrem verejných budov je správne v rámci pripravovaného investičného zámeru myslieť aj na obnovu rodinných domov, špecificky skupiny ohrozené energetickou chudobou. Odporúčame v čo najväčšej miere zachovať kontinuálnosť a konzistentnosť podpory tak, aby v prípade zmeny zdroja financovia prijímateľ nepocítil výrazné zmeny v podmienkach podpory a v administratívnych procesoch,“ uzatvára Nikodemová.

 

Odkaz na pozičný dokument Budov pre budúcnosť Ako využiť modernizačný fond na podporu obnovy budov?

 

Foto: Pexels

bottom of page