top of page

Bez dodatočných zdrojov skončí obnova verejných budov už tento rok

21. 1. 2025

Budovy pre budúcnosť

Mestačaka.jpeg

Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) upozorňuje na kritickú potrebu dodatočných zdrojov na obnovu verejných budov a zaslala list členom Monitorovacieho výboru pre Program Slovensko 2021 – 2027. V liste BPB vyzýva výbor, aby zvážil alokáciu dodatočných finančných zdrojov na tento účel a podporil implementáciu systémových riešení, ktoré zefektívnia financovanie a realizáciu obnovy verejných budov.

Slovensko čelí alarmujúcej situácii – až 75 % verejných budov je energeticky neefektívnych a dostupné programy podpory už úplne vyčerpali svoje alokácie. Neuspokojené pritom zostali žiadosti za približne 770 miliónov eur. Bez dodatočných zdrojov hrozí, že obnova verejných budov sa de facto zastaví už budúci rok. Táto situácia navyše ohrozuje plnenie záväzkov Slovenska vyplývajúcich z európskych smerníc, vrátane povinnosti obnovovať 3 % štátnych budov ročne.


„Obnova verejných budov má potenciál nielen znížiť energetickú náročnosť a emisie, ale aj vytvoriť nové pracovné miesta a zvýšiť kvalitu verejných služieb. Ak však nezabezpečíme dodatočné zdroje, tento potenciál zostane nevyužitý,“ uviedla Katarína Nikodemová, riaditeľka BPB.


Návrhy riešení

BPB navrhuje niekoľko kľúčových opatrení na zabezpečenie pokračovania obnovy verejných budov:

  • Revízia Programu Slovensko s cieľom alokovať dodatočných 0,7 až 2 miliardy eur na obnovu verejných budov do roku 2030.

  • Podpora zapojenia súkromného sektora prostredníctvom garantovaných energetických služieb (GES), ktoré znížia záťaž na verejné financie a umožnia obnoviť väčší počet budov.

  • Zníženie intenzity financovania na 70 % oprávnených nákladov, čo by mohlo priniesť o 42,5 % viac zdrojov na realizáciu projektov.


„Prínos GES vidíme v troch aspektoch. Prinesú viac finančných zdrojov, využijú potenciál energetických úspor na splácanie investícií a zabezpečia skutočné zníženie spotreby energie, pretože garancia úspor je ich podstatou. Kombinácia grantov so súkromným kapitálom nám umožní financovať obnovu väčšieho množstva budov,“ vysvetľuje Nikodemová.


Energetický manažment a dlhodobá udržateľnosť

BPB zároveň vyzýva na zavedenie energetického manažmentu, ktorý by zabezpečil monitorovanie, reguláciu a optimalizáciu spotreby energií počas celej doby udržateľnosti projektov. „Využitie GES umožňuje financovanie rozsiahlejšej obnovy verejných budov, pričom súkromný kapitál prinesie nielen potrebné spolufinancovanie, ale aj odborné kapacity na realizáciu projektov,“ dodal analytik BPB Richard Paksi.


Slovensko má historicky vysokú absorpčnú schopnosť finančných zdrojov v oblasti obnovy budov, no finančná situácia samospráv výrazne obmedzuje ich schopnosť spolufinancovať projekty. Zapojenie súkromného sektora preto predstavuje účinný spôsob, ako túto bariéru prekonať.


„Potrebujeme politické rozhodnutia, ktoré umožnia realizáciu navrhovaných riešení,“ uzatvára Nikodemová.


📷 Pexels




Logo white na web.png

Kontakt

Budovy pre budúcnosť
Občianske združenie
Račianska 88/B
831 02 Bratislava

IČO: 42 448 018

DIČ: 2120454039

Korešpondenčná adresa

Sídlo:

Konventná 6,

811 03 Bratislava

E: info@bpb.sk

Zostaňme v kontakte

Sledujte nás

Prihláste sa k odberu nášho newsletteru

Thanks for subscribing!

  • LinkedIn
  • Instagram
  • Facebook

© 2024 Budovy pre Budúcnosť

bottom of page