ÚRSO dnes rozhodne o cenách energií na rok 2025 – Budovy pre budúcnosť volajú po systémových riešeniach
2. 12. 2024
Budovy pre budúcnosť
V deň, keď ÚRSO oznamuje rozhodnutie o cenovej regulácii energií na rok 2025 a koaličná rada rozhoduje o energopomoci, platforma Budovy pre budúcnosť opätovne vyzýva vládu na zásadnú zmenu prístupu. Namiesto plošných dotácií navrhuje zamerať sa na dlho avizovanú adresnú pomoc zraniteľným domácnostiam a na masívne investície do renovácií budov. Takéto opatrenia by nielen trvalo znižovali náklady na energie, ale zároveň podporili stavebníctvo a prispeli k rastu zamestnanosti.
„Dlhodobé plošné cenové stropy prakticky dotujú nad-spotrebu a pri potrebe konsolidácie verejných financií sú v takejto miere do budúcna neudržateľné. Jednorazové investície do úsporných opatrení, ako je zateplenie, výmena okien či modernizácia vykurovania, zabezpečujú kontinuálne zníženie výdavkov na energie každý ďalší rok, zatiaľ čo náklady na cenové stropy predstavujú každoročný výdavok pre štátny rozpočet,“ uviedol Richard Paksi, analytik platformy Budovy pre budúcnosť.
Podľa štatistík až 75 % verejných budov a 66 % rodinných domov na Slovensku je energeticky neefektívnych. To spôsobuje vysoké náklady tak domácností ako aj verejného rozpočtu, ktorý ročne minie na energie pol miliardy eur.
Platforma tiež upozorňuje, že existujúce programy na podporu renovácií, ako je Obnov dom či Zelená domácnostiam, sú už takmer vyčerpané. V programe Obnov dom je už viac ako 75 % prostriedkov rezervovaných. Výzvy na obnovu verejných budov, ktoré boli určené do roku 2027 sú už vyčerpané úplne. Neuspokojené pritom zostali žiadosti za približne miliardu eur. Rozpočet programu Zelená domácnostiam spustili v lete tohto roku a už dnes je na 60 % vyčerpaný, pričom rozpočet bol určený minimálne do roku 2027. Dá sa preto očakávať, že verejná podpora určená na znižovanie energetickej náročnosti budov, ktorá bola plánovaná do roku 2026 respektíve 2027, sa plne vyčerpá už budúci rok.
„Je nevyhnutné presmerovať časť financií z plošných dotácií na podporu energetických úspor a vyslať jasný signál, že táto podpora bude pokračovať aj v ďalších rokoch,“ zdôrazňuje Nikodemová, riaditeľka platformy.
Budovy pre budúcnosť navrhujú, aby sa štát v maximálnej miere zameral na adresnú pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva tak ako avizoval pred rokom a zároveň vyslal domácnostiam a verejným inštitúciám jasný signál v podobe záväzku podporovať úspory energie aj v nasledujúcich rokoch. „Vláda musí vyslať jasný signál, že podpora energetických úspor bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Ako lídri sektora obnovy a výstavby budov na Slovensku veríme, že systémové riešenia sú kľúčom k trvalo udržateľnému hospodáreniu s verejnými financiami a energetickou bezpečnosťou. Naša platforma disponuje prepočtami, ktoré jasne ukazujú, že investície do obnovy budov sú nielen efektívnejšie, ale aj ekonomicky výhodnejšie než plošné dotácie,“ uzatvára Nikodemová.
Foto: Pexels