top of page

Bratislavský kraj a Budovy pre budúcnosť spojili sily pre udržateľné verejné budovy

21. 10. 2024

Budovy pre budúcnosť

Mestačaka.jpeg

V historicky dôležitom kroku smerom k udržateľnosti a znižovaniu energetickej náročnosti budov, župan Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba a predseda Správnej rady Budov pre budúcnosť (BPB) Peter Robl, podpísali Memorandum o spolupráci.

Tento dokument otvára cestu k hĺbkovej obnove budov vo vlastníctve BSK. Predmetom spolupráce je tvorba pilotných pasportov obnovy dvoch verejných budov.


Bratislavský samosprávny kraj ako vlastník mnohých budov s vysokou energetickou náročnosťou si uvedomuje potrebu modernizácie, ktorá bude nielen šetriť náklady, ale aj prispievať k zníženiu emisií skleníkových plynov. Spolupráca s organizáciou Budovy pre budúcnosť, ktorá je najväčším profesijným záujmovým združením pre sektor budov na Slovensku, prispeje k navedeniu ku koncepčnému prístupu pri obnove verejných budov.


Budovy pre budúcnosť budú tvoriť pasporty obnovy pre dve pilotné budovy – Obchodnú akadémiu na Dudovej 4 a Dom sociálnych služieb Rača. Tieto pilotné pasporty, vytvorené s podporou projektu RENOCALLY, poskytnú detailné plány na hĺbkovú obnovu týchto budov. Pasport obnovy budovy je v novelizovanej smernici EÚ o energetickej hospodárnosti budov (EPBD) definovaný ako dlhodobý plán (15 – 20 rokov) na postupnú hĺbkovú obnovu budovy s cieľom dosiahnuť výrazné zlepšenie jej energetickej efektívnosti pre prípady, kedy nie je možné hĺbkovú obnovu realizovať naraz. Plán zahŕňa konkrétne kroky a odporúčania, ako dosiahnuť hĺbkovú obnovu, pričom zohľadňuje technické špecifiká danej budovy.


„Spolupráca na týchto pilotných pasportoch nás učí, ako kľúčové je, aby pasport vznikal v dialógu s vlastníkom budovy, aby boli odporúčania a postupy ušité na mieru reálnym potrebám a možnostiam vlastníka. Pri výbere opatrení pri obnove budov je nespočetne veľa kombinácii. Je preto dôležité správne porozumieme potrebám a užívateľským požiadavkám budov, až potom by mal pasport navrhnúť opatrenia, ktoré prispejú nielen k úsporám, ale aj väčšiemu komfortu v budove. Dôležitá je tiež postupnosť krokov v čase, aby realizácia jedného opatrenia neznemožnila ďalšie v budúcnosti, ale aby tieto na seba nadväzovali,“ uviedla riaditeľka platformy BPB, Katarína Nikodemová.


„Naším cieľom je podporiť samosprávy pri implementácii smerníc a zabezpečiť dlhodobé plánovanie obnovy budov, ktoré im umožní efektívnejšie využívanie dostupných finančných zdrojov a zároveň prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju,“ dodal Peter Robl, predseda BPB.


„Budovy v našom vlastníctve predstavujú obrovský potenciál pre znižovanie energetickej náročnosti. Táto spolupráca nám umožní lepšie plánovať a realizovať hĺbkovú obnovu našich objektov s cieľom zlepšiť ich energetickú efektívnosť a zároveň znížiť našu uhlíkovú stopu,“ uzatvára Juraj Droba, predseda BSK.


Tento pilotný projekt a spolupráca môžu priniesť hmatateľné výsledky pre obyvateľov Bratislavského kraja aj Slovenska.


Video: https://www.youtube.com/watch?v=Nc4dhgUFT5U&t=7s



bottom of page