top of page

Firmy hodnotia prvý rok vlády – v oblasti podpory obnovy budov bola vláda nateraz nevýrazná

25. 10. 2024

Budovy pre budúcnosť

Mestačaka.jpeg

Interná anketa platformy Budovy pre budúcnosť potvrdila negatívnu náladu medzi firmami, ktoré sa zaoberajú obnovou budov a energetickou efektívnosťou. Viac ako polovica opýtaných vníma kroky vlády smerom k obnove budov a podpore energetickej efektívnosti negatívne. Pri hodnotení podpory vlády napríklad cez dotácie, granty alebo iné stimuly sú opýtaní ešte kritickejší, tri štvrtiny opýtaných ich vnímajú ako nedostatočné. Anketa zároveň priniesla množstvo podnetov, ktoré respondenti – či už ako odborníci v sektore alebo v pozícií zamestnávateľov – ponúkajú na budúcu diskusiu.

V ankete, do ktorej sa zapojilo množstvo firiem a odborníkov z prostredia stavebníctva, až 86 % respondentov uviedlo, že podpora vlády v prvom roku jej fungovania bola nedostatočná. Taktiež až 91 % z nich zdôraznilo, že vláda neposkytuje dostatočné riešenia pre krízu pracovnej sily v sektore, najmä v oblasti odborného vzdelávania a podpory zamestnávania.

 

Firmy v ankete uviedli niekoľko odporúčaní pre zlepšenie situácie, medzi ktorými dominujú:

  • Dlhodobá koncepčná podpora pri príprave a financovaní projektov v oblasti obnovy budov,

  • Predvídateľné a transparentné dotácie, ktoré firmám pomôžu lepšie plánovať investície,

  • Zvýšenie kvalifikovanosti a spoľahlivosti pracovníkov v stavebných profesiách.

 

Platforma dlhodobo zdôrazňuje, že obnova budov má potenciál priniesť výrazné úspory, nové pracovné miesta a stimulovať rast stavebného sektora naprieč regiónmi. Aj preto formulovala vláde SR v septembri štyri odporúčania, ako sektor rozhýbať.

 

„Podporu energetickej efektívnosti budov vnímame ako win-win riešenie, ktoré dokáže domácnostiam a firmám pomôcť s predpokladaným nárastom cien energií, rozhýbe ekonomiku v regiónoch a podporí prioritne malé firmy a živnostníkov. Zároveň by takéto politiky pomohli s konsolidáciou verejných financií, nakoľko by mali pozitívny dopad na HDP krajiny a na daňové príjmy do štátneho rozpočtu,“ hodnotí prvý rok vlády analytik BPB Richard Paksi.

 

„Vláda má šancu, aby naštartovala investície do energetickej efektívnosti a do sektora pozemných stavieb. Zo strany vlády nevidíme po jej prvom roku výraznú reálnu podporu a súlad. Hrozí teda, že stavebníctvo sa bez pozornosti a investícií zo strany štátu dostane do ešte väčšieho prepadu v akom aktuálne je,“ vysvetľuje Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.

 

Podľa štatistického úradu, stavebný sektor na Slovensku čelí historickému prepadu, ktorý bol v auguste 2024 najvýraznejší za posledné štyri roky. Produkcia sa medziročne znížila o 11,5 %, čo predstavuje najhorší výsledok od októbra 2020. „Naša anketa upozorňuje, že bez predvídateľných dotácií a systematickej podpory vlády sa stavebný sektor môže ocitnúť v ešte hlbšej kríze, čo negatívne zasiahne celé hospodárstvo,“ uzatvára Nikodemová.

 

Do internej ankety BPB sa prostredníctvom 22 združení a firiem zapojili desiatky firiem pôsobiacich na Slovensku.


Foto: Pexels





bottom of page