top of page

2025: hrozí prepad v stavebníctve a zabrzdenie obnovy budov

1. 1. 2025

Budovy pre budúcnosť

Mestačaka.jpeg

Platforma Budovy pre budúcnosť (BPB) upozorňuje, že slovenské stavebníctvo sa prepadáva a európske finančné zdroje na obnovu budov sú takmer vyčerpané. Výrazne to ovplyvní situáciu v roku 2025, ktorý môže byť kľúčovým pre sektor budov na Slovensku.

BPB očakáva, že zvyšovanie energetickej efektívnosti budov a podpora renovácií môžu hrať kľúčovú úlohu v riešení ekonomických výziev krajiny.


Rok 2024 nebol pre stavebníctvo priaznivý, zachraňovali ho rekonštrukcie stavieb. Stavebný sektor na Slovensku čelil historickému prepadu, ktorý bol v septembri 2024 najvýraznejší za posledné štyri roky. Podľa štatistického úradu sa produkcia stavebných firiem medziročne prepadla o 17,5 %, čo predstavuje najhorší výsledok od októbra 2020. „Ak vláda v roku 2025 nepristúpi k podpore stavebníctva a investíciám do sektora, hrozí, že stavebníctvo upadne do ešte hlbšej krízy, ako tomu bolo v roku 2024,“ upozorňuje Katarína Nikodemová, riaditeľka platformy Budovy pre budúcnosť.


Rekonštrukcie stavieb, vďaka ktorým sa stavebný sektor neprepadol ešte hlbšie, sú naviazané na európske finančné zdroje. Ako platforma BPB nedávno upozornila, rozpočty viacerých programov, ako je Obnov dom alebo výzvy na obnovu verejných budov, sa vyčerpali alebo vyčerpajú v priebehu roka a dopyt po tejto forme podpory je obrovský. Bez jasného rozhodnutia o pokračovaní podpory hrozí stagnácia potrebných investícií, najmä v oblasti verejných budov. Dofinancovanie podpory obnovy budov bude preto v roku 2025 kľúčovým politickým rozhodnutím.


Pri obnove verejných budov, ku ktorej nás zaväzuje okrem ich energetickej neefektivity aj európska legislatíva, je nevyhnutné hľadať zdroje aj mimo európskych fondov a verejných rozpočtov. Riešením sú garantované energetické služby, ktoré umožňujú zapojiť komerčné zdroje na financovanie približne 30 % nákladov na obnovu budov, pričom garantujú úspory energie. Tento prístup môže výrazne podporiť obnovu verejných budov už v roku 2025.


Rozhodnutia vlády musia byť predvídateľné. “Od vlády očakávame jasnú víziu a strategické rozhodnutia, ktoré umožnia stavebnému sektoru obnoviť stabilitu. Investície do energetickej efektívnosti nie sú len ekologickým, ale aj ekonomickým riešením, ktoré dokáže podporiť regionálnu zamestnanosť. Pokračovanie umelých cenových stropov na energie brzdí motiváciu na znižovanie energetickej spotreby. Zreálnenie cien by mohlo naštartovať investície do obnovy, čím by sa znížili náklady na prevádzku budov a podpora by bola efektívnejšia,“ hovorí Nikodemová.


Platforma definuje kľúčové oblasti, v ktorých vyžaduje pozornosť vlády a politické rozhodnutia. „Téma energetickej efektívnosti má veľký potenciál pre rozvoj hospodárstva celej krajiny. Ak vláda podporí dobre fungujúce programy a pri obnove verejných budov vytvorí priestor pre garantované energetické služby, bude to využitá príležitosť na rozhýbanie celého stavebného sektora,“ uzatvára Nikodemová.


Foto: Pexels.com








bottom of page